DOLAR 16,7150 % 0.06
EURO 17,4701 % -0.41
GRAM ALTIN 965,02 % -0,51
ÇEYREK A. 1.577,81 % -0,51
BITCOIN 19.445,30 3.7
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava 28°
Google News

Wang Yi: Çin-ABD ilişkisi, yanlış yöne girme riskiyle karşı karşıya

 Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, bugün çevrimiçi olarak düzenlenen “Dr. Henry Kissinger ve Çin-ABD İlişkileri” temalı bir …

Son Güncelleme :

31 Mayıs 2022 - 16:55

/ kez okundu.
Wang Yi: Çin-ABD ilişkisi, yanlış yöne girme riskiyle karşı karşıya

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, bugün çevrimiçi olarak düzenlenen “Dr. Henry Kissinger ve Çin-ABD İlişkileri” temalı bir seminere katıldı. Bakan Wang Yi, Çin-ABD ilişkilerinin daha da bozulmaması gerektiğini söyledi.

Wang Yi, Dr. Henry Kissinger’in temsil ettiği ABD’de hayatın her kesiminden dost canlısı insanlar tarafından Çin-ABD ilişkilerinin geliştirilmesine yönelik uzun vadeli desteği takdir etti. Wang Yi, yarım asır önce dönemin Çin Başkanı Mao Zedong ve Başbakan Zhou Enlai, ABD Başkanı Richard Nixon ve Dr. Henry Kissinger dahil eski kuşak liderlerin uzun vadeli bakış açısı, siyasi cesareti ve diplomatik zekası sayesinde iki ülke arasında görülen zıtlaşmanın kırıldığını, dünyayı şok eden ve “Pasifik Okyanusu’nu aşan tokalaşmanın” gerçekleştirildiğini, böylece ikili ilişkilerin tarihinde yeni bir sayfa açıldığını hatırlattı.

50 yıldan uzun süredir Dr. Kissinger yüzden fazla Çin ziyareti gerçekleştirdi, ABD yönetiminin Çin’e aktif politika uygulamasını teşvik etti.

Bakan Wang Yi, konuşmasında şunları söyledi: “Birbiriyle bağlantılı, kapsayıcı, güvenli ve paylaşıma dayalı bir dünyayı inşa etmek, Çin ve ABD’nin üstlenmesini gerektiren bir yükümlülüktür. İkili ilişkileri doğru şekilde ele almak, iki ülkenin çözmesi gereken bir meseledir. İki ülke arasındaki ‘temasın başarısızlığa uğradığı’, ‘diyalogun hiç yararı olmadığı’, ‘işbirliği ve ortak kazancın sadece bir siyasi slogan olduğu’ iddiaları, tarihe saygı göstermemekle kalmayıp, aynı zamanda gerçeklere de uymuyor.”

Wang Yi, Çin-ABD ilişkilerinin gittikçe daha fazla meydan okumalarla karşı karşıya bulunduğunu, tarihinin bazı güçler tarafından yanlış tanıtıldığını ve gelişme yönünün yanlış yola girme riski altında kaldığını söyledi. Wang Yi, ABD Taiwan sorununda geri adım atmaya devam ederse, Taiwan Boğazı’ndaki barışı temelden sarsacağına ve sonunda kendine zarar vereceğine dikkat çekti.

Wang Yi, Çin-ABD ilişkilerinin daha fazla bozulmaması gerektiğini vurguladı. Wang Yi, ABD’ye Soğuk Savaş zihniyetini terk etme, fikir ayrılıkları uygun şekilde ele alma ve rekabet mantığı yerine işbirliği artırma çağrısında bulundu.

Wang Yi, Çin-ABD ilişkilerinin bulunduğu ortamın anormal olduğu ve ABD’nin gereksiz yere endişelendiğini söyleyerek, Çin’in önceliğinin kendini geliştirip halkın güzel yaşam beklentilerini karşılamak olduğunu yineledi.

Wang Yi, ABD’deki sağduyulu insanların harekete geçip ikili ilişkilere pozitif enerji katması ve iki ülkedeki tüm çevrelerin sessiz kalmayıp iki halka yeni ümit getirmesini temenni ettiğini dile getirdi.

Adı geçen seminer, Dr. Henry Kissinger’in 99. doğum günü vesilesiyle düzenlendi.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı